Як полегшити життя водіїв і зробити сам процес водіння взимку максимально комфортним і, що не менш важливо, безпечним? Про це редакції AUTO-Consulting розповіли фахівці національного автомобільного холдингу GM GROUP. Експерти, які серед іншого здійснюють сервісне й технічне обслуговування автівок усіх марок (про що ми вже розповідали) і практично щодня мають діло з ремонтом машин, поділилися цінними порадами та рекомендаціями, яких, спойлер, чимало. Однак це допустима ціна за спокій і впевненість за кермом навіть у найсуворіші зимові дні.
Отже, як зробити зимове водіння менш стресовим і більш приємним для кожного керманича і його залізного коня? До уваги читачів – дев’ять лайфхаків:
1. Обов’язково прогрівайте автівку перед кожною поїздкою
Йдеться не тільки про двигун, а й про салон, вікна, дзеркала – хочеться ж бо їздити в машині з комфортним мікрокліматом всередині й вітровим та боковими стеклами, крізь які все добре видно. Чим сильніший мінус надворі, тим актуальнішою стає порада.
2. Дотримуйтеся швидкісного режиму – за будь-яких умов
Зимова пора – час, коли швидкість пересування набуває визначального значення, адже автошляхи здебільшого вкриті снігом, сніговою кашею чи льодом. Керованість транспортного засобу в таких умовах суттєво знижується, оскільки зчеплення з дорожнім покриттям не настільки надійне, як, наприклад, на умовній «липневій» дорозі. На одній і тій самій швидкості – приміром, 50 км/год – автомобіль влітку і взимку поводитиме себе зовсім по-різному. Тож перевищувати дозволену швидкість вкрай небажано, а от скинути її на 10–20 км/год не завадить.
Правило працює навіть у тому випадку, якщо ви їдете по, на перший погляд, хорошій, як для зими, дорозі – чистій, сухій, рівній. Незалежно від того, знайомий маршрут вам чи ні, неможливо передбачити, що чекає далі; можливо, вже за якусь сотню метрів трапиться ділянка з поганим покриттям або із зледенінням. Зрештою, здорова обережність ще нікого не відправила на той світ – чого не скажеш про надмірний поспіх.
3. Скажіть ні руху накатом
Режим їзди на нейтралці, популярний серед тих, хто хоче заощадити пальне, протипоказаний взимку. Все тому, що, якщо станеться екстрена ситуація (як-от раптова поява перешкоди на дорозі), водій буде змушений або гальмувати (і тим самим серйозно ризикує потрапити в занос), або витрачати дорогоцінний час на ввімкнення передачі.
4. Тримайте безпечну дистанцію
Наче й проста істина, а вистачає водіїв, які про неї забувають або відверто нею нехтують, покладаючись на власну майстерність і швидкість реакції. Довжина дистанції при цьому має бути в півтора – два рази більшою, ніж влітку, і це легко пояснювано: коли дорожнє полотно вкрито снігом або льодяною кіркою, по-перше, стає в рази складніше вчасно сповільнити авто, по-друге – збільшується гальмівний шлях.
Ігнорування цієї поради може призвести до потрапляння в аварію. Добре, якщо все минеться лише розбитим бампером. А якщо ні?
5. Уникайте різких рухів на слизькій або засніженій дорозі
Засадничий принцип їзди взимку, актуальний не тільки для водіїв, котрі полюблять агресивну манеру водіння – на межі, а то й за межею ПДР, – а для всіх. Задля мінімізації ризиків фахівці настійно не рекомендують різко викручувати кермо, робити раптові маневри, смикати ручку перемикання передач чи гарячково тиснути на педалі.
6. Продумуйте кожен наступний маневр
Під час зимового водіння (особливо за складних погодних умов) як ніколи важливо не метушитися, а всебічно обмірковувати все те, що ви збираєтеся зробити далі. Що це означає на практиці? Не обганяти без необхідності автомобілі, не перестроюватися надто різко в інший ряд, а ще залишати запас для кожного маневру. Це, зокрема, означає враховувати додатковий простір і час для безпечного виконання дій, що дасть змогу уникнути несподіванок і створить можливість для коригування ситуації у випадку непередбачуваних обставин.
7. Не втрачайте пильності ні на мить
Самовпевненість зіграла злий жарт не з однією тисячею водіїв. Демонстративно кермувати однією рукою чи взагалі відпускати кермо на декілька секунд, ігнорувати дорожні знаки, розмітку й сигнали світлофора, відволікатися на смартфон чи пасажирів – все це заборонено в будь-яку пору року, а взимку – і поготів. Зимові автошляхи рідко коли прощають нерозсудливість і відверте нехтування правилами безпеки, які, як відомо, написані кров’ю.
8. Не панікуйте, якщо таки застрягли у снігу
Потрапили в замет? Неприємно, але не фатально. Для початку не треба робити поширених помилок: тиснути на газ «в підлогу» і різкими рухами намагатися визволитися зі снігового полону. Ось правильна поведінка у цій ситуації:
• розчистіть зайвий сніг лопатою, яку обов’язково треба возити з собою взимку;
• вибирайтеся із замету якомога акуратніше, плавно розгойдуючи кузов;
• спробуйте заднім ходом плавно виїхати з замету;
• підкладіть щось як ущільнювач рихлого снігу – дошки, гілки, цеглину абощо – під колесами по ходу виїзду;
• не соромтеся попросити про сторонню допомогу – в перехожих чи колег-водіїв.
Важливо! Не потрібно зупинятися відразу після звільнення із снігового полону – продовжуйте рухатися, допоки не переконаєтеся, що це безпечно.
9. Не переоцінюйте можливості повнопривідних авто
Позашляховики – не всемогутні і не ідеальні машини. Так, їм куди легше, ніж іншим авто, даються поїздки засніженими дорогами, але і в них є свої обмеження і недоліки. Повнопривідна модель легше набере швидкість і проїде там, де не проїде легковик, але й зупинити її в разі чого буде складніше.
Нічого надскладного, правда ж? Натомість використання цих лайфхаків дасть змогу зменшити ризик створення аварійних ситуацій на дорозі, а також подовжити строк служби транспортного засобу.
Менше з тим спеціалісти наголошують: деяких прикрих моментів все ж не уникнути. Зокрема, технічна сіль і протиожеледні суміші, якими посипають автошляхи, потрапляючи на кузов в умовах високої вологості, спричиняють корозію. Вилітаючи з-під коліс, вони потрапляють на деталі машини й можуть призвести до їх поломок, які потім доводиться усувати майстрам СТО, що входять до складу GM GROUP.
Користуючись нагодою, вони запрошують усіх автовласників, котрим дорогий їхній автомобіль, відвідати найближчий автосервіс (який, ймовірно, розташований не так і далеко від вас, адже Холдинг має 17 дилерських центрів у семи регіонах України), щоб продемонструвати, яким буває сервісне й технічне обслуговування бездоганної якості.
|