Кабмін представив дієвий механізм, як пришвидшити розмінування, із залученням приватних компаній і державною компенсацією. Бо чекати, коли приїде бригада ДСНС можна довго. Фактично, цією постановою Уряд відкриває ринок послуг з розмінування, який тільки на 2024 рік передбачає фінансування у 3 млрд. грн.Як це все буде працювати, - розповіла віце-прем'єр мінстр Юлія Свиріденко. |
Ми запустили механізм компенсацій від держави за розмінування сільськогосподарських земель. Він стане доступним впродовж щонайменше місяця.
🟢 Сьогодні Уряд ухвалив відповідну постанову, яка затвердила порядок компенсації витрат.
Фермери зможуть укладати контракти як із державними, так і з приватними операторами розмінування, які переможуть на відкритому і прозорому тендері. Сумарно на програму компенсації витрат за гуманітарне розмінування в державному бюджеті на 2024 рік ми заклали 3 млрд грн.
Як це працюватиме?
1️⃣ Фермер подає заявку в Державний аграрний реєстр (ДАР). Там відбувається первинна перевірка — чи земля справді належить фермеру, чи пройшла вона нетехнічне обстеження і там справді виявили забруднення.
2️⃣ До двох тижнів перевірку проводить і Центр протимінної діяльності.
3️⃣ Далі стандартна процедура закупівлі через Prozorro: визначення очікуваної вартості розмінування, вибір переможців тендеру, закупівля послуг.
4️⃣ Фермер вносить лише 20% суми. Решту 80% — Міністерство економіки України.
5️⃣ Коли оператор протимінної діяльності розмінував ділянку, надсилає документи Центру гуманітарного розмінування. Той їх перевіряє. І банк перераховує оплату послуг.
Така компенсація буде доступною для фермерів, чиї ділянки забруднені та цьому є підтвердження нетехнічним обстеженням. Такі ділянки нині є у Київській, Чернігівській, Сумській, Харківській, Донецькій, Херсонській, Миколаївській та Дніпропетровській областях.
Не зможуть отримати компенсації за програмою сільгоспвиробники, які є під санкціями, з бенефіціарами-громадянами країни-агресора, у процесі банкрутства/ліквідації або з податковим боргом.
Це важливі кроки для запуску ринку гуманітарного розмінування. Адже відкрита і прозора процедура через тендерні процедури — можливість знизити корупційні ризики. Ми передбачили кілька додаткових запобіжників. Якщо фермер надасть неправдиву інформацію, він буде змушений повернути отримані кошти.
І, звісно, тендерні процедури можуть зробити процес розмінування дешевшим. Перший пілотний тендер, який ми провели торік на розмінування ділянки лісу, показав економію у 100 тис. грн.
Тож сподіваюся, що сьогоднішнє рішення Уряду допоможе збільшити кількість операторів протимінної дільності, паралельно сприятиме виробництву української техніки для розмінування й посилить нашу політику «Зроблено в Україні».
З іншої сторони, посилить спроможність аграріїв. Програма компенсацій дає можливість фермерам повертати до використання землі. Це своєю чергою не лише збільшує економічний потенціал України, але й посилює глобальну продовольчу безпеку? - повідомила міністр економіки Юлія Свиріденко.
Які ж машини з розмінування вже є в Україні і з'являться найближчим часом - читайте за цим посиланням.
Як Україна буде розміновуватися. Огляд цивільних машин для розмінування
|