Наразі величезна частина території України є замінованою, і точний масштаб цього нині невідомий. Тому обговорюється можливість залучення до розмінування міжнародних партнерів, а також створення для цієї роботи приватних операторів.
Як з'ясувалося, в Україні робота ліцензованих операторів з розмінування обходиться аграріям у $5 тис. за га, тому вони нерідко змушені звертатися до “чорних саперів”, повідомляє The Economist.
Вартість механічного розмінування є занадто дорогою, тому нерідко аграрії пробують розміновувати самотужки. Розмінування своїми руками найчастіше зустрічається на невеликих фермах. Знайшовши міни за допомогою довгих щупів, більшість попереджає владу, але деякі аграрії підривають міни самостійно — кидаючи предмети або використовуючи ролики на передній частині тракторів, укріплені сталевою бронею. Це дуже небезпечно.
Нажаль, поки що для багатьох фермерів - це єдиний шлях до повернення власних земель у використання, бо сплатити вартість комерційного розмінування більшість просто не в змозі. Хоча Уряд почав робити реальні кроки по створенню дієвих програм з розмінування. Силами ДСНС, за словами Юлії Свиріденко продовжуються роботи з обстеження та розмінування території. У березні оператори протимінної діяльності обстежили понад 26,5 тис. га земель сільгосппризначення. Майже 23,5 тис. га повернули у використання. Усього з початку року обстежено 80,3 тис. га земель. Повернули в експлуатацію майже 74 тис. га. Це, умовно, «плюс» 350 тисяч тонн пшениці, які аграрії вже цього року зберуть з очищених від мін та вибухівки полів.
Як Україна буде розміновуватися. Огляд цивільних машин для розмінування
|