«Scania Україна» вірить у перемогу України та активно працює на підтримку економіки
ринок вантажівок | Опубліковано - 2022-10-14 16:48:48 (8015 разів прочитано)
З керівником «Сканія України» Хоканом Йюде кореспонденти AUTO-Consulting зустрілися на виставці IAA 2022 у Ганновері, на якій Scania представила новітні рішення для транспортної галузі. Це було його перше інтерв’ю для українських ЗМІ з лютого 2022 року. Говорили про війну, про реакцію світових виробників на неї, про еру електрифікації та про післявоєнну відбудову України.
AUTO-Consulting: Хокане, чи вірили Ви, що почнеться війна?
Хокан Йюде: Звісно, я слідкував за новинами, бачив попередження про війну, розумів, що вона може статися, але я не міг уявити, що це можливо у XXI столітті. Я до України багато років працював у РФ, щодня спілкувався зі своїми колегами та клієнтами, я не відчував у них намірів знищувати і бомбити мирні міста. Тому я довго не міг усвідомити те, що сталося, і навіть зараз не знаходжу відповіді на запитання заради чого це, що виграє Росія в результаті цього кривавого, жорстокого акту агресії. На мій погляд, вона програє у всіх сенсах.
AUTO-Consulting: Як зустріли перший день війни?
Хокан Йюде: Я майже останнім серед іноземців покинув свій дім в Україні, принаймні серед моїх сусідів та знайомих. Це було приблизно за тиждень до вторгнення. Я ніколи не думав, що мені доведеться пережити таке. Українці дуже швидко згуртувалися та стали на захист своєї країни, домівок, сімей, розпочався потужний волонтерський рух, почали допомагати інші країни, як на рівні держав, так і звичайних людей, це дало надію, що країні вдасться вистояти. У кінці березня стало зрозуміло, що Україна цей напад витримала і продовжить боротьбу.
AUTO-Consulting: Які втрати зазнала «Сканія Україна»?
Хокан Йюде: Як ми всі вже тепер знаємо, на Житомирській трасі на 30-50 кілометровому відрізку велися найзапекліші бої. Наш центральний офіс та сервісна станція розташовані поблизу Макарова, ці приміщення були деякий час окуповані росіянами, знаходилася їхня військова техніка. Після себе вони залишили заміновану територію, пограбований офіс та сервісну станцію - окрім обладнання з СТО та офісної техніки, забрали кілька автомобілів, були пошкоджені також вантажні автомобілі наших клієнтів, які знаходилися на обслуговуванні в боксах. Ще їх цікавив алкоголь, сувенірна продукція, вони навіть поцупили мої англійські туфлі з кабінету, але при цьому не чіпали дороговартісні запчастини, які були на складі. Я вважаю, що це мінімальні втрати, нам просто пощастило, наш офіс та СТО вціліли, і ми їх, фактично, вже відновили.
AUTO-Consulting: А очікували, що під час війни збережеться авторинок?
Хокан Йюде: Відверто, ні. У нас не було в історії ще таких прикладів, тому коли у березні та квітні почали надходити запити від клієнтів, я був дуже здивований. Але їх (запитів) ставало більше, і тоді я зрозумів, що ринок вантажівок збережеться, навіть під час війни. І ми почали вибудовувати нову логістику, нові схеми постачання, почали приймати замовлення на техніку, відновили заплановані відвантаження. Словом, почали працювати. Спочатку у невеликих обсягах, потім все потужніше, відновили сервіс і навіть лізинг. Зараз майже всі працівники повернулися в Україну, офіс дистриб’ютора «Сканія Україна» ми перенесли у центральну частину Києва, так зручніше для багатьох співробітників. Фактично зараз ми працюємо як до війни, лише підвищили заходи безпеки.
AUTO-Consulting: «Сканія Україна» першою відкрила нову сервісну станцію?
Хокан Йюде: Так, у червні ми відкрили нову сервісну станцію у Броварському районі Київської області. На відкриття станції ми запросили почесного гостя – Надзвичайного та Повноважного Посла Швеції в Україні Тобіаса Тиберга, він великий і щирий друг України.
Своїм рішенням відкрити нову станцію на території, що була щойно звільнена від російських танків, ми хотіли продемонструвати свою тверду підтримку українському ринку та клієнтам, діяльність яких пов’язана із забезпеченням життєдіяльності суспільства. Ми всі розуміємо, що вантажний транспорт відіграє ключову роль у цьому. Тому ми не могли залишити Київський регіон без сервісу, поки відновлювали нашу СТО в Калинівці, згодом роботи вистачить обом станціям. Україна переможе у цій війні і потрібно вже зараз інвестувати у майбутнє.
Разом із нашим дилером із Харкова, з яким у нас довготривалі міцні партнерські відносини, ми готуємо запустити в роботу станцію «Харківскан». І я вірю, що у перспективі повернемося і у Донецьк.
AUTO-Consulting: А як у головній компанії відреагували на війну?
Хокан Йюде: Ще 1 березня біля головного офісу Scania у Седертельє було піднято український прапор. Підтримка України зі сторони Scania була безумовною. У перші дні війни нам дуже допомагали колеги із сусідніх ринків, насамперед Чехії, Польщі, Словаччини, країн Балтії. Вони допомагали з евакуацією жінок та дітей наших співробітників, направляли гуманітарні вантажі, збирали кошти.
Відповідно до санкцій, які ухвалив ЄС, Scania припинила постачати до росії вантажівки та запчастини. Більше того, Scania заявила, що остаточно йде з російського ринку. Це було не легке рішення, бо цей ринок був для Scania доволі потужним. Але ми зробили цей крок, тому що це не питання бізнесу, це питання світогляду та геополітики. Зараз фіналізуємо повний юридичний вихід звідти. Так само роблять інші автовиробники.
AUTO-Consulting: А де поділася чіп-криза? Чи її вже подолано?
Хокан Йюде: Вихід з російського ринку частково сприяв подоланню чіп-кризи, бо вивільнилися значні обсяги вантажівок. Тепер вони надходять на інші ринки і це дало змогу частково подолати дефіцит. Можна сказати, що гострої чіп-кризи вже фактично не має.
AUTO-Consulting: У Ганновері усі виробники презентують електричні вантажівки. Це свідчить, що дизель вмер?
Хокан Йюде: Зовсім ні, але ми бачимо поступове завершення ери дизельних двигунів. Те, що всі, у тому числі і Scania, презентують електричні вантажівки, говорить нам про загальний тренд, як буде розвиватися ринок транспорту у майбутньому. Особливо на європейському ринку. Але далеко не у всіх країнах вдасться швидко застосувати перехід на електротягу, тому виробництво дизельних вантажівок продовжиться і буде тривати ще доволі довго. До 2030 року половина усіх вантажівок буде вироблятися вже з електродвигуном, а до 2050 року долю дизельних ДВС мінімізують.
Проте, треба розуміти що у подальшому вартість дизельних автомобілів буде зростати, бо будуть менші обсяги виробництва, а електричних – зменшуватися. Тому споживач сам буде переходити на електричний транспорт. На початковому етапі все залежить від розбудови інфраструктури та урядових програм підтримки електричних видів транспорту. В Україні, на мій погляд, триватиме ще довгий час попит на дизельні мотори, хоча вже зараз є інтерес та запити на електротранспорт.
AUTO-Consulting: Що Scania представила на виставці у Ганновері?
Scania на виставці IAA 2022 демонструє комплексний підхід та бачення подальшого розвитку транспорту. Минулого року ми презентували нову силову лінію Scania Super на основі нової платформи двигунів внутрішнього згоряння, тобто це абсолютно новий 13-літровий двигун, які був розроблений з нуля. І нас часто запитують, навіщо Scania інвестувала значні кошти у цей проєкт, якщо ера електротранспорту йде на заміну дизелю. Але на даний момент більше 95% всього важкого транспорту залежить від технології двигунів внутрішнього згоряння і дизельного палива. З часом це зміниться, але до тих пір наш новий двигун буде реальним внеском у підвищення екологічності транспорту.
Нова силова лінія і особливо система обробки відпрацьованих газів добре підготовлені до поточних рівнів викидів і, звичайно, до майбутніх екологічних норм (Євро 7). Завдяки новій силовій лінії Scania Super ми можемо зменшити споживання палива на 8%, а це також значить скорочення викидів СО2 на 8%. Якщо говорити в цифрах, то економія палива становить 3000 л пального при пробігу 130 тис. км.
Ми вважаємо, що перехід на електрифікацію рано чи пізно відбудеться, але поки гібридні рішення і двигуни внутрішнього згоряння, які часто працюють на біодизельному паливі або біогазі, все ще залишаються найдієвішими на багатьох ринках, в тому числі в Україні. Наприкінці вересня ми плануємо поглиблене навчання з нового продукту Scania Super для менеджерів з продажу, а наступного року будуть презентації для клієнтів. Зараз у нас вже можливість замовляти двигуни Scania Super стандарту Євро 6, наприкінці 2023 силова лінія Super поповниться версіями двигунів Євро 5. Це що стосується дизельних двигунів.
Звичайно Scania також широко представила лінійку електротранспорту: чотири електричні транспортні засоби на акумуляторах: тягач для регіональних перевезень презентація якого відбулась нещодавно, один електричний автобус та дві вантажівки для міських перевезень.
Вантажівка для регіональних перевезень має два рівні потужності: 40 R або S з 400 кВт (приб.560 к.с.), 45 R або S з 450 кВт (приб. 610 к.с.). Два різних рівня потужності доступні з акумуляторами ємністю до 624 кВт/год, що означає, що 40-тонна вантажівка має запас ходу до 350 км. Таку вантажівку можна замовляти для різних сегментів перевезень, в тому числі для комунального транспорту та будівництва.
На своєму стенді Scania представила прототип станції Megawatt Charging System (MCS), наданої альянсом CHARIN. Стандарт MCS призначений для забезпечення високої потужності зарядки від 1 МВт або більше. Це дало б змогу заряджати вантажівки міжміського сполучення протягом обов’язкової для водіїв 45-хвилинної перерви. Стандарт для такої системи зарядки ще остаточно не визначено.
Наявність рішень для заряджання CCS (сьогоднішній стандарт) і MCS справді має вирішальне значення для клієнтів, які хочуть почати інвестувати у вантажівки BEV у більшому масштабі. Scania об’єдналася з декількома глобальними партнерами, щоб пропонувати індивідуальні рішення на місцевому рівні. А Traton, материнська компанія Scania, створила спільне підприємство з Volvo Group і Daimler Truck для створення мережі громадської зарядної інфраструктури для важких транспортних засобів у Європі.
AUTO-Consulting: А у якому стані зараз ринок вантажівок в Україні?
Хокан Йюде: Ринок вантажної техніки зменшився приблизно на 40% порівняно з минулим роком, але кожного місяця ця різниця зменшується. Через санкції фактично припинилися поставки білоруського виробника МАЗ, який багато років був лідером в Україні, як в сегменті вантажівок, так і автобусів. Також скоротилися поставки китайських виробників, натомість зростає частка західної 7-ки. Ми фіксуємо підвищений попит на тягачі для перевезень палива, зернових, продуктів харчування.
Після війни очікуємо збільшення попиту на будівельну техніку різних сегментів, бо потрібно відбудовувати країну. У Scania вже працює 10 з 12 сервісних станцій. І я має надію, що незабаром запрацюють усі, і Харків, і Краматорськ, а згодом повернеться і Донецьк.
Я вірю у перемогу України та сподіваюсь не лише на швидке відновлення, а й на потужний економічний розвиток. Реформи, які відкладалися, вже зараз просуваються з більшою швидкістю і я хочу побажати президенту та парламенту не зупинятися, а якомога швидше інтегруватися в Європейську систему судочинства, економіки та цінностей. Україна та українці, як ніхто інший, заслуговують на гідне життя та процвітання.
Роздрук, збереження, переклад іншою мовою або носій матеріалів, опублікованих у новинах AUTO-Consulting, допускаються лише для особистого використання. Інше використання матеріалів (зокрема, часткова чи повна публікація) допускається лише з дозволу ІАГ AUTO-Consulting. Використання матеріалів www.autoconsulting.com.ua допускається за наявності гіперпосилання на www.autoconsulting.com.ua.